Music festival versus haters...

Wednesday, August 16, 2017


Hi all! I'm open to new things. With the soul of a little girl, sparkle in the eye and love in the heart. It may sound like I'm still surfing at the festival wave, but I'm not. I guess you know I like the difference. I really love lop ears and I like to dress up playfully and nicely. 

I am not sure what happened but the internet suddenly spreads a huge wave of haters who condemn everyone and everything. Maybe it is some kind of popular sport these days. They have started to compare Grape to Coachella as though it was bad if people wants to slip of the routine and show off their outfit. Btw I think it is a praise rather than an offense. And I guess it is clear to everyone that music and art goes hand in hand. The fashion is part of art and I therefore THANK all of you who have decides to brighten up the TRIBE theme.

I was looking forward to dress up for the occasion as I am not walking like this daily. People in the grocery would stare at me if they see me in this particular outfit pushing the baby stroller and buying my cod-fish salad. (slovak version is lot more funnier, sorry folks!) I am sharing my 2nd outfit with you today, but you'll also see the1st one soon enough. The base was a bit of a bold twin set from Zaful. I am getting braver , lately. Have you noticed that? I have to admit that I felt perfectly comfortable in it, and I guess this is not the last time you would see me in this twin set. I had a denim skirt from Zara ready for the colder evening. Very clever from me.Festivals also have this extraterrestrial charm for me, even if you do not take any of the instant mood improvers. But do as you are pleased. If someone wants to lie in the dirt, miss all the concerts with funny pictures on his forehead, well go for it on the other hand if someone wants to pick up his outfit and share it as an inspiration for his friends, so be it. Just remember the KARMA stuff.

I'd love to see more happy and good-natured people here. Without any reason. Because you have the power to brighten someone else's day and I guarantee that everything good will return back to you sooner or later.

What do you think about music festivals and haters?

P.S.: I was walking in the shoes from CCC Shoes&Bags all the Grape long. (no socks) My old, leather and beloved.


Čaute priatelia! Som človek otvorený novým veciam. S dušou malého dievčaťa, iskrou v oku a láskou v srdci. Môže to znieť, že si ešte fičím na festivalovej vlne, ale zdanie klame. Asi je vám jasné, že mám rada inakosť. Brutálne sa mi páčia odstávajúce uši a rada sa na festival obliekam hravo a pekne.

Neviem čím to je, že sa internetom zrazu šíri akási vlna haterov, ktorí odsudzujú všetkých a všetko. Prirovnávajú Grape ku Coachelle akoby bolo niečo zlé na tom, že ľudia sa chcú na festivale odviazať a prejaviť aj svojim outfitom. Mimochodom toto prirovnanie ja osobne beriem ako pochvalu. A snáď je každému jasné, že hudba a umenie idú ruka v ruke. Móda k umeniu jednoznačne patrí a preto ĎAKUJEM každému, kto sa rozhodol vyblázniť na tohtoročnej TRIBE téme Grape-u.

Ja som sa na výber outfitov tešila, nebehám takto pokreslená a poobliekaná každý deň. V potravinách by na mňa určite čudne pozerali. Tresku si predsa nemôžem kupovať počmáraná. Dnes s vami share-ujem outfit z druhého dňa, ale dočkáte sa aj toho z prvého. Základ tvoril na mňa možno trošku odvážny twin set zo Zaful. V poslednej dobe som celá nejaká odvážna. Všimli ste si? Musím však povedať, že som sa v ňom cítila perfektne a určite ma v ňom ešte niekde uvidíte. Na večer som si cez kraťasy natiahla sukňu zo Zary. Veľmi prezieravé odo mňa.

Festivaly majú pre mňa také to nadpozemské čaro a to aj v prípade, že neriešite žiadne instantné zlepšovače nálady. Každému podľa jeho chuti. Keď si chce niekto odpálený ležať na zemi a nepozrieť si ani jeden koncert v blate, s vtipnými obrázkami na čele, je to jeho vec a keď si chce niekto svoj outfit vyskladať a pozdieľať ako inšpiráciu pre kamošov, tiež je to jeho vec.

Myslite na to, že KARMA je zdarma. Veľmi rada, by som aj tu u nás videla viac šťastných a dobroprajných ľudí. Iba tak. Pretože môžete niekomu zlepšiť deň a garantujem vám, že všetko dobré sa vám raz vráti.

Čo si myslíte o festivaloch a hejteroch vy?

P.S: Celý festival ma sprevádzali topánky z CCC Shoes&Bags. (bez ponožiek) Moje staré, kožené a milované.


Shop my look: 
Twin set - Zaful (Buy here
Skirt - Zara sale (sold out) 
Denim jacket - SheIn (Buy here
Hat - market Ljubljana 
Boots - CCC (SimilarYou Might Also Like

2 komentárov

 1. Ako som už spomínala, ten komplet je krásny a ty v ňom tiež! <3 Páči sa mi táto nová odvaha!! :)

  Nasklee - www.nasklee.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. ..na staré kolená aj odvahu nájdem ������

   Delete