Revolúcia v obliekaní...

Wednesday, May 01, 2019

Ekologicky iba na oko

Ahojte milí moji. Počula som fámy, že blogerky zrazu začali objavovať secondhandy, že zrazu začali podporovať lokálnu módu, že všetko robia iba preto, že je to práve in. Tiež počúvam, že to robia iba preto, že sú za to platené. Potom sú aj názory, že jeden deň propagujú slow fashion a druhý si veselo nakupujú v H&M, Zare či nejakom inom fast fashion obchode. Možno to tak je a možno nie. Každý si je strojcom vlastného šťastia a rovnako si aj vy ako followeri viete vybrať, či budete takúto slečnu sledovať alebo nie. A ak by ste nevedeli, tak NIČ NIE JE ČIERNO-BIELE. Ja sama sa už dlhšie snažím robiť premyslené nákupy a stále nie som na 100 percent. To ale ani nie je môj cieľ. Mojím cieľom je prestať nakupovať iba preto, že mi to aktuálne trendy diktujú. Snažím sa podporovať lokálnu tvorbu, swapy, bloger bazáre a v neposlednom rade si pomáhať medzi kamoškami. Toľko oblečenia, čo sme si ako kamky prestriedali pre seba a aj pre deti. Keď mi raz dojdú kamarátky s miminkami, tak tie detské veci posuniem na swap, pretože neviem ako vám, ale mne sa tie detské šatôčky a pyžamká takmer vôbec nezničia, a tak môžu slúžiť a robiť radosť ďalej. O tom ako sa na tom ušetria peniaze a príroda ani nevravím.

Čo je to Fashion Revolution?

Fashion Revolution je hnutie založené v Londýne, ktoré bojuje za transparentný, etický a udržateľný módny priemysel. Vzniklo po tragédii, ktorá sa udiala v Bangládeši 24tého apríla 2013, pri ktorej zahynulo 1130 ľudí a ďalších 2500 bolo zranených. Iba deň predtým túto továreň evakuovali z dôvodu narušenia statiky a na druhý deň zamestnancov donútili vrátiť sa späť pod hrozbou nevyplatenia mesačnej mzdy.


A tak sa každoročne do kampane Fashion Revolution Slovakia môžete zapojiť aj vy a spýtať sa značiek #WHOMADEMYCLOTHES?  Na značky, ktorým etika stále nehovorí takmer nič, treba poukazovať. Nezabúdajme, že textilný priemysel je jeden z piatich najšpinavších priemyslov na svete. Textilný odpad je problémom každého z nás a ekologickým správaním aj ako jednotlivci vieme spraviť veľa. Myslite na to, keď si pôjdete nabudúce kúpiť 256 tričko, ktoré nevydrží ani 3 oprania. Ja na to budem myslieť tiež. Spolu to dokážeme, budeme sa vzájomne podporovať a nebojte, to, že si niečo kúpite vo fast fashion obchode neznamená, že ste zlý človek. Stačí si vyberať a myslieť dopredu, aby ste potom nelutovali. Pomáha vyberať si kvalitné materiály a pozerať vysačky.


Oblečená lokálne a netuctovo

Môj dnešný outfit je takmer celý lokálny. Teda až na tenisky. Ak by ma náhodou chcela podporiť Novesta jedným párom bielych tenisiek, tak sa rozhodne nepohnevám, a ak by nechcela, tak si ich rozhodne kúpim aj sama, teda hneď ako sa mi tie tenisky, čo mám aktuálne na totálku zničia. Poďme teda pekne poporiadku. Nohavice sú od BAGBET, za ktorou stojí rozkošná Alžbetka, a ktorá bojuje proti plytvaniu v odevnom priemysle práve recyklovaním materiálov. Okrem nohavíc má v repertoári aj košele, sú šité z odpadu a jednu z nich už dlhšie hrdo nosím aj ja a pred vianocami som si na SWAPE organizovanom IPRUM kúpila práve červené culottes a úprimne som ich tipovala skôr na vianočný kúsok, ale ako vidíte, budú pečené-varené aj v mojej letnej garderóbe. Plánujem ich zobrať aj na výlet na náš roadtrip. Ďalšou lokálnou značkou je Renewals by Nosené, od ktorej mám na sebe bielu košeľu. Kvôli Rebi preferujem všetko na gombíky či s väčším výstrihom, veď viete, prsko sem a prsko tam. A ešte tretí kúsok a ním je vesta od LULL Loungewear. Je to tá najmäkšia vesta na svete a z tohto matroša robia aj kabáty. Just saying. Tú vestu mám už pomerne dlho, nech si nemyslíte, že teraz nakupujem ako besná iba MADE IN SLOVAKIA. Lebo nenakupujem. Teda veľa a vám držím  palce tiež.

My look:
Nohavice - Bagbet // Košela - Renewals by Nosené // Vesta - LULL Loungewear // Tenisky - Answear 

You Might Also Like

2 komentárov

  1. Super si to napísala :) Mne osobne nevadí ak niekto prezentuje lokálnu tvorbu a zároveň fast fashion. Príde mi to úplne normálne, veď zmeny nenastanú zo dňa na deň u nikoho. Skôr mňa hnevá keď sa niekto aktívne prezentuje, ako človek, čo chce "zmeniť svet" je silno eko zmýšľajúci a potom prezentuje novú hyper-super "udržateľnú" kolekciu od HM, aká je super a keď si ju kúpime tak je to vlastne super. Však ok každý sme nejakí, ale nebudem sa raz hrdiť a potom dávať von takýto bullshit, keď je pod slnkom jasné, že HM nebude myslieť eko a udržateľné hádam nikdy, keďže je to veľký podnik tlačený spoločnosťou a využíva jednoducho marketingové nástroje, aby pôsobil in, aby im to ľudia "zožrali", proste greenwashing. To ma hnevá, lebo podľa mňa bloger je síce určitý druh práce, ale mal by si zachovať nejakú identitu a nemal by sa "zapredať" všetkému, veď my nie sme a verím, že nechceme byť ako reklamné spoty v telke a pod. U nás to má byť o tom, že prezentujeme to, čo nám je srdcu blízke a sme sami s tým celým stotožnený. Ok, ak nejaká blogerka verí tomu, že HM je "udržateľná, eko" a neviem čo ešte značka, budiš... Potom sa však zamýšľam nad tým či uverí každej infoške, čo niekto povie, napíše alebo, či si nejaké informácie predtým aj overí.

    ReplyDelete
    Replies
    1. ..ono je to ťažko, lebo proste, kým sa tým nezačneš zaoberať a ľudia nebudú shareovať ako sa veľké značky správajú, tak o tom nikto nebude vedieť..teraz sa nebudem tváriť, že do hmka nepôjdem, pôjdem, lebo stále neviem, kde by som napríklad zohnala slipky pre Zakyho, ale určite budem obmedzovať nákupy pre seba a verím, že príde deň, keď si tam už nič nekúpim, greenwashing musel nastať ako odpoveď módnych gigantov na silnejúce otázky, ktoré sú na ne z eko hľadiska kladené a nuž, nech si každý verí čomu chce, skôr či neskôr pochopia všetci, že takto to ďalej nejde..teda aspoň v to dúfam..

      Delete

Like me on Facebook

My favorite

My favorite