Fake or not?...

Tuesday, September 27, 2016

Hi folks! This post is my confession. I have a dream bag and it is this Chloé bag. The problem is that I am not buying expensive clothes or accessories, but I guess that I can make one exception as Chloé Faye is for me like Channel for someone else. So my plan is to save up some money every month and one day the bag will be mine. 
Anyway have you ever realised that all shops are taking inspiration from designers and their collections? You can find hundreds of bags with rings in shops these days similar to my beloved Faye - Zara has one (click here) // Mango has few of them (click here and here), but the winner is the one I have from Shein (buy here). So till the time I have the one and only original Chloé, I will be happy to style the one from Shein. 

So do you think it is just inspiration or will you call those bags  >Fake<?


Ahojte kamoši! Tento post je moje priznanie. Mám vysnívanú kabelku a je ňou táto Chloé. Problém je, že nenakupujem drahé oblečenie a doplnky, ale myslím, že môžem urobiť jednu výnimku, pretože Chloé Faye je pre mňa ako Channel pre niekoho iného. Takže môj plán je ušetriť nejaké peniaze každý mesiac a raz bude moja. 
Mimochodom už ste si niekedy všimli, že všetky obchody berú inšpiráciu od dizajnérov a ich kolekcií? Môžete nájsť stovky kabeliek s krúžkami, ktoré sú podobné mojej milovanej Faye - Zara má jednu (kliknite tu) // Mango má zopár (kliknite tu a tu), ale víťazom sa stáva tá, ktorú mám zo Shein ( kúpite tu). Takže pokiaľ si kúpim ozajstnú Chloé, budem veselo nosiť a stajlovať túto zo Shein.

 Čo si myslíte - je to len inšpirácia alebo sú tieto kabelky >Fejkové<?


Shop my look:
Long Shirt H&M - similar here
Leather skirt Mango (Secondhand) - similar here and here
Bag Shein - buy here
Fossil watch // Gold bracelet Angioletti // Converse shoes


You Might Also Like

0 komentárov