Dress over jeans...

Wednesday, December 07, 2016

Hi all! This is the best month in the year. Why? It is the time of  Christmas carrols, fancy trees with tons of lights, chilly winter air and if you are lucky enough everything is covered with the snow. Sometimes only for a while in case that you are living in the city. Haha. And it is also a time when you can stop and just enjoy the moments of sipping hot wine, cocoa or just a tea, it doesn't really matter. You can be with your dear ones, bake cakes and slow down for a while. I love to read books during Xmas evenings, cuddle up in the blanket and stare hours from the window, I hope that Santa will bring me some.
Anyway if you are still looking for some last minute gifts then here is my #1 pick of this week - SheIn olive bomber jacket and as you can see it is not only a spring piece, you can layer it with dress over jeans and sweater to create a comfy and warm street look. Just add these CCC camel farmers boots and off you go.

P.S.: Best looking girls are the happy ones <3

Ahoj všetci! Toto je najlepší mesiac v roku. Prečo? Pretože je to čas vianočných kolied, fantastických stromčekov s tonami svetielok, chladného zimného vzduchu, a keď máte dosť šťastia, tak je všetko pokryté snehom. Niekedy iba na chvíľu najmä v prípade, že žijete v meste. Haha. A tiež je to čas, kedy sa môžete zastaviť a užiť si chvíle popíjania vareného vínka, kakaa alebo iba čaju, na tom až tak vlastne nezáleží. Môžete byť so svojimi blízkymi, piecť koláče a  na chvíľu spomaliť. Rada čítam knihy počas vianočných večerov, schúlim sa do prikrývky a celé hodiny zízam z okna, dúfam, že Santa mi nejakú knižku prinesie. 
Každopádne, ak ešte stále hľadáte inšpiráciu na darčeky na poslednú chvíľu, potom je tu moja # 1 voľba tohto týždňa - SheIn olivová bomber bunda a ako môžete vidieť, nie je to iba jarný kúsok, ale môžete ju vrstviť so šatami cez džínsy a svetrom a vytvoriť tak pohodlný a hrejivý street look. Stačí pridať tieto CCC ťavie farmárske bagandže a môžete vyraziť.

P.S.: Najkrajšie dievčatá sú tie šťastné <3

Shop my look:
Bomber jacket - SheIn (Buy here)
Boots - CCC Shoes&Bags (Buy here)
Jeans - Zara (Similar here)
Sweater - prehistoric means really really old (Similar here)
Dress - H&M (Similar here)
Cap - Sports Direct (Buy here)
Gloves - old (Similar here)
Bag - Michael Kors
Sunnies - Zaful (Buy here)
Watch - DKNY
Gloves - old (Similar here)
You Might Also Like

0 komentárov