How to wear embroidery...

Wednesday, April 19, 2017

Hi folks! Hope you had a nice Easter Holidays and rested well. I had a huge plans. To write article for Lovely, to prepare new post for the blog, to prepare DIY post and guess what? Nothing happend. I did not turn my comp on at all. I had a really nice time off and enjoyed family time to fullness. 

We wanted to see Zachary's grandma on Sunday, unfortunately we had a little troubles on our way to Graz. So let me explain briefly what has happened. Our gear drop of the twig after 7 years of wonderful service and after 2 hours of drive we were forced to turned the car back home. We got happily home using only two out of five speeds (reverse gear was not working at all) and it took only 5 hours. I guess I do not have to tell you that I was not very confident that we will make it, but we had more luck than sense. Nevertheless there are  worse things happening out there, so this was not some kind of catastrophic event for us.

Now back to my outfit. If you are asking how to wear embroidery shirt, here is my answer. You can pair it with jeans, shorts, A-line or pleated skirt or go for more casual way as I went and pair it with red trousers. Of course you can choose any other color - white will look more tenderly, if you want to experiment more, go for any color that is on the embroidery. Btw these trousers are ancient and I did not wear it very often, because I think that I could buy one size smaller. HAHA.

Do you have embroidery in your closet? 

Ahojte kamoši! Dúfam, že ste mali pekné veľkonočné sviatky a poriadne si oddýchli. Ja som mala veľké plány. Chcela som napísať článok pre Lovely, pripraviť nový príspevok na blog, pripraviť DIY post a hádajte čo? Nič sa stalo. Ani som nezapla počítač. Mala som naozaj krásne voľno a užila si čas s rodinou do sýtosti. 

V nedeľu sme chceli ísť pozrieť Zacharyho babičku, no bohužiaľ sme mali na ceste do Grazu menšie problémy. Pokúsim sa stručne popísať, čo sa stalo. Naša prevodovka nás po 7 rokoch skvelej služby opustila a po 2 hodinách jazdy sme boli nútení auto otočiť a ísť späť domov. Nakoniec sme domov dorazili  po 5tich hodinách šťastne s použitím iba dvoch z piatich rýchlostí (spiatočka nefunguje vôbec). Myslím, že vám nemusím hovoriť, že som si nebola úplne istá, že sa nám to podarí, ale očividne sme mali viac šťastia ako rozumu. Nakoniec existujú aj horšie veci, takže to pre nás nebola až taká katastrofa. 

Teraz späť k môjmu outfitu. Ak sa pýtate, ako nosiť vyšívané košele, tak tu je moja odpoveď. Môžete ich zladiť s džínsami, šortkami, áčkovou alebo skladanou sukňou alebo ísť viac do casual looku, ako som volila aj ja a zladiť ju s červenými nohavicami. Samozrejme si môžete vybrať aj inú farbu - biela bude vyzerať nežne, ak chcete experimentovať, choďte po akejkoľvek farbe, ktorá je použitá na vyšívkach. Btw tieto nohavice sú neskutočne staré a ja som ich moc často nenosila, pretože si tak trochu myslím, že som si mohla kúpiť o jednu veľkosť menšie. HAHA. 

Máte už nejaké výšivky vo vašom šatníku?

Shop my look:
Shirt - Romwe (Buy here)
Trousers - H&M (Similar)
Bag - Mango (Similar)
Shoes - Zara (Similar)
Cap - H&M (Sold out)

You Might Also Like

5 komentárov