What is love?...

Wednesday, February 14, 2018

Hi all! I know that all of you know that it is St.Valentine's Day! Either from the calendar, or from your dear ones or from all the commercial spots in TV, radio or any social channel you can imagine. I want to talk about love, but from the perspective of my 1 and half year old son. Why on earth do I want to talk about it?
Well he is a real expert, I have never seen LOVE so pure and astonishing as when I look at it from his perspective, the power he gives to love is just overwhelming.

Let me share few examples with you and you will understand why am I calling him "LASKONKA" (really hard to find the english equivalent for this word). So this kid shows his love everywhere he goes to everything he sees and find it worth loving. This brings us to me looking at him how he is suddenly laying on the floor and kissing it, next on the list is the dog's tail, window, someone§s foot and anything you could possibly think as not suitable for kissing. And if he can't reach it (which is in most cases probably better for his sake) he is sending the blow kisses.

If you do not get it, his formula is simple:

LOVE = KISS


So if you ever ask me what I think about LOVE, this is what will jump to my mind and you can bet he has this giant heart right above his bed and he sends thousands of kisses to it each day.

I wish you all a lovely Wednesday, no matter if you love or hate St.Valentine's Day. Just remember that there is LOVE and MAGIC in everyday situations.

P.S.: Do not forget to share your opinion on the LOVE topic with me, I am mighty curious!

Photos full of love are from TOM LOFT.

Čaute kamoši! Predpokladám, že všetci viete, že dnes je Valentín. Ono je to asi dosť ťažké nevedieť, keď to na nás ide už dobrý týždeň z každej strany, telky, rádia, všetkých sociálnych sietí, ale na druhej strane vaša polovička hádam nezabudne. Ja sa s vami chcem podeliť o pohľad na lásku môjho jeden a pol ročného syna.
Prečo pre pána kráľa vás týmto zaťažujem?
Nuž ešte som nevidela čistejšiu formu lásky ako je tá jeho, je skutočný expert a tá sila, ktorú pripisuje láske je skrátka ohromná.

Poviem vám iba zopár príkladov a verím, že pochopíte prečo ho volám LASKONKA. Takže toto naše dieťa rozdáva lásku všade kde ide a čomukoľvek, čo sa mu vidí, že by si jeho náklonnosť mohlo zaslúžiť. To ma privádza k tomu, že zrazu vidím svoje dieťa ako leží na zemi a bozkáva ju, ďalej ide psí chvost, okno, niečia noha a vlastne čokoľvek, čo by ste pravdepodobne nikdy nebozkávali. A ak náhodou na svoj objekt nedočiahne (čo je často krát pre jeho vlastné dobro), tak posiela letecké pusinky samozrejme.

Ak ste ešte nepostrehli, tak jeho rovnica je neskutočne jednoduchá:

LÁSKA = BOŽTEK

Takže ak sa ma niekedy opýtate, čo je láska, pravdepodobne mi toto vyskočí pred oči a áno ten obrý balón už tróni na jeho postielke a samozrejme mu už stihol poslať asi 1000 božtekov.

Všetkým vám želám krásnu stredu, nech už ste v tíme ZA alebo PROTI Valentínovi, pamätajte, že láska a čaro sa nachádzajú v úplne bežných veciach.

P.S.: Určite sa so mnou podeľte o váš názor na lásku, som totiž mega zvedavá!

Lásky plné fotky fotil TOM LOFT

Shop my look:
Coat - F&F (Similar here)
Dress - Zaful (Buy here)
Bag - Mango (Similar here)
Baloon - Bory Mall
Turtleneck - Gate (Similar here)
Nike - Bory Mall
You Might Also Like

0 komentárov